Unde-i miliardul? Expert economic: „Dacă păstrăm ritmul, în doar 308 ani reușim să recuperăm toți banii”. n anul 2022 s-au recuperat 75,9 milioane de lei din miliardul furat în 2014, iar în prima jumătate a acestui an - 42,6 milioane. Potrivit expertului economic Veaceslav Ioniță, cele mai mari recuperări au fost în anii 2018-2019, când au fost preluate acțiunile de la două bănci și banii încasați au intrat în bugetul de stat. În rest, recuperarea anuală a banilor a scăzut până la 110-120 milioane lei anual