Un post TV afiliat lui Șor a contestat în instanță amenzile aplicate de Consiliul Audiovizualului. Ultima a obținut câștig de cauză în prima instanță pe 14 noiembrie 2023, când Judecătoria Chișinău, sediul Râșcani, a respins ca fiind neîntemeiată acțiunea TELESISTEM-TV SRL, fondatoarea serviciului de televiziune Primul în Moldova. Compania s-a plâns pe CA care, pe 11 martie 2022, a sancționat furnizorul cu două amenzi în sumă de 10 000 lei pentru lipsa imparțialității și a echilibrului în știrile difuzate pe 24-25 februarie 2022 privind reflectare invadării Ucrainei de Federația Rusă. Astfel, pe 24 februarie 2022, în cadrul programului informativ de limbă rusă „Новости” la realizarea subiectului „Война в Украине” și în principalul buletin al zilei „Știri” – „Ucraina în stare de război” Primul în Moldova nu a asigurat imparțialitatea, echilibrul și favorizarea liberei formări a opiniilor prin prezentarea principalelor puncte de vedere aflate în opoziție, chiar dacă, aparent, acestea ar fi fost reflectate