Parlicov: "Ei nu vor avea capacitatea să livreze gaz nimănui. Ceea ce se lansează sunt știri și zvonuri mediatice, dar gaz așa cum nu a fost, nici nu va fi. Partea bună în istoria este că ei au început a citi legislația. Și ceva începe a ajunge. Au înțeles deja că piața liberă nu e sălbătăciune și junglă, aici sunt reguli. Una din ele este că nu poți livra gaz într-o anumită regiune și să discriminezi consumatorii. Aici e ca la magazin, nu poate ca la unul cu ochi albaștri să-i vândă, dar la altul cu cafenii - nu. Nu există așa ceva.

Parlicov: "Dacă îți asumi să livrezi - trebuie să o faci către toți consumatorii. Mă deranjează nu că ei nu livrează, ci că duc în eroare și mint oamenii".

Parlicov: "Inițial spuneau că gazul va fi cu 10 lei per m3 cu tot cu TVA la toți consumatorii, deja gata e 11 lei și fără TVA. Inițial au spus la toți consumatorii, acum deja doar la instituții publice. Eu vreau să le spun că la instituțiile publice procedura e și mai complicată, sunt necesare achiziții publice, procedural ei nu reușesc nici până la 1 ianuarie să livreze gaz la instituții publice. Dacă ei nu reușesc până la 1 ianuarie, înseamnă că tot anul 2024 nu vor putea livra. Și cum ei au spus că consumatorii casnici urmează după instituții publice, înseamnă că cel mai probabil prin 2026. Știri pot livra, la asta ei se pricep, dar la gaz e mai complicat".

La sfârșit Parlicov a spus și un banc în rusă, la care anterior s-a referit Putin, ca să-l înțeleagă și Șor. Ideea principală: "Realizați această idee și lăsați-i pe oameni să lucreze".