Potrivit altor surse, nicio companie de distribuție din cadrul Moldovagaz nu a semnat vreun contract de prestare servicii cu Nordgaz Furnizare SRL până în acest moment.

Scop: PR politic. Deși nu a făcut nimic deocadată ca acest lucru să se întâmple, "nu este exclus ca firma să spună că a fost împiedicată să furnizeze gaz la așa tarif și să dea vina pe autorități și pe distribuitor, pentru a face capital politic pentru Șor și guvernatoarei de la Comrat", spun decidenții din domeniul energetic.

Alte surse spun că nu este exclus ca echipa lui Ilan Șor să apeleze la un truc și pur și simplu să compenseze cu bani cash diferența de tarif de la 18 la 10 lei per m3, însă va folosi perioada de până la 30 noiembrie pentru a menține atenția publică.