Reacția ministrului Infrastructurii, Andrei Spînu:
"Am urmărit atent mesajele transmise de câțiva transportatori care în perioada lui plahotniuc și-au subjugat transportul rutier prin frauda la obținerea autorizațiilor și modificări de legislație care să le convină. Acum avem:
1. Rute insuficiente în localitățile unde oamenii, primarii le solicită;
2. Microbuse și autobuse vechi care supun riscului viața și sănătatea pasagerilor;
3. Lipsă de evidență contabilă, evaziune fiscală - oamenii nu primesc bilete pentru călătoriile în transportul rutier; Ce propun acești transportatori care au ieșit la protest azi? Au o singură propunere, să rămână totul pe vechi. Ei vor să nu investească în transport mai modern. Ei vor să nu respecte graficul de executare a rutelor pentru care au autorizație".
Spînu spune că Guvernul va promova modificările la codul transportului rutier, iar modificările vor asigura oamenii cu transport mai calitativ, mai modern, pentru că "APL-urile vor putea interveni în procesul deschiderii și modificării unei noi curse regulate", "operatorii de transport rutier nu vor mai avea nevoie de foi de parcurs, aceasta fiind exclusă din lista documentelor de strictă evidență" și va fi fiscalizată și digitalizat transportul rutier: e-bilet, e-gps și e-routing.
Din aceeași ediție