🚜
Ședința dintre reprezentanții Guvernului și reprezentanții femierilor. După eveniment s-a putut vedea că nu toți agricultorii sunt de acord cu abordarea războinică a asociației condusă de Alexandr Slusari. Unii dintre participanți spun că au rămas mulțumiți de discuția cu premierul și așteaptă rezultate, după expunerea problemelor: "Spre exemplu noi ne dorim să avem un impozit unic. La o parte din întrebări s-a dat răspuns, altele au fost notate (...) Noi am realizat grâul cu 3 lei 40 bani la prelucrători din Moldova"
De cealaltă parte, un alt fermier de la Telenești i-a reproșat că nu e solidar cu fermierii care vor proteste: "Eu aș vrea să vin la dvs să-mi faceți sinecostul produselor la dvs, dar voi puteți să fiți solidari cu cei de la Sud-Est?".
🔥 Unele surse neoficiale menționează că grâul în acest an nu a costat mai mult de 2 lei și 50 de bani, iar cifrele prezentate de cei doi agricultori din clipul video nu ar fi adevărate.
7 noiembrie 2023, 19:06