Ministrul Energiei, Victor Parlicov:
"Sunt promisiuni electorale care nu au nimic cu realitatea. Dacă ar fi gaz pe piață cu asemenea prețuri, Guvernul le-ar fi cumpărat. Nu există preț mai mic decât cel la care cumpără Energocom. Guvernul cumpără și caută gaz ieftin și o facem pentru toți cetățenii țării noastre, nu pentru anumiți cetățeni".
"Toată vara am cumpărat la cel mai bun preț, în prezent avem o certitudine pentru consumatori - pentru toți consumatorii - în privința prețurilor și a resurselor".
"Transportul gazului din Turcia - 100 de euro pentru 1000 de m3, doar pentru transport, la care se adaugă tarife de distribuție și alte tarife. În foița publicată ieri figurează o marjă de profitabilitate de 5%, adică de 2 ori mai mare decât ceea utilizată de MoldovaGaz. Ei pur și simplu mint și iau toți oamenii de proști știind că este imposibil asemenea preț. Ei nu au nicio intenție de a furniza gaz la acest preț, de aceea mint deschis. Ei au mai declarat că vor aduce cu 12 lei și nu au adus. Ei fac declarații, nu aduc gaz".