Stoianoglo se ia la trântă cu președinția: Fostul procuror general, Alexandr Stoianoglo, a contestat în instanță decretul de demisie, semnat de Maia Sandu
ASP va elibera duminică, în ziua alegerilor locale, buletine de identitate provizorii pentru ca cetățenii Republicii Moldova care nu le dețin să poată vota
Sandu, despre gazul ieftin promis de Guţul: De ce tocmai 10 lei și nu gratis? Poveşti de adormit copiii
„Documentul - contract” privind gazul de 10 lei pentru Găgăuzia, făcut praf de expertul energetic
(…) Sergiu Tofilat:
Nu este contract, e o butaforie scrisă pe genunchi. Traduc ce înseamnă asta: chipurile firma turcească va cumpăra gaz de la o altă firmă din Germania şi-l va aduce în Moldova. Firma germană a fost fondată în 2020 de o anume Nataliya Frenkel, care din 2016 mai administrează o firmă de gastronomie. Adică 4 ani coceai plăcinte, iar peste noapte te apuci să vinzi gaz, sună foarte aproape de adevăr. Un fel de poveşti la gura sobei.
Dacă Şor tot insistă să ne „fericească” cu gaz rusesc, de ce nu semnează direct cu Gazprom? De ce are nevoie de tocmai 2 intermediari, din Germania şi Turcia? Şi dacă tot Şor se laudă cu acest „contract”, rezultă că el este de fapt în spatele firmei moldoveneşti. Omul e deprins să „lucreze” prin intermediari, fix ca la furtul miliardului.
Hai să ne uităm şi la preţ. Chipurile, gazul livrat la hotar cu Moldova va costa 160 euro, din care jumătate (!) sunt cheltuielile de transportare. Să înţelegem că Gazprom (adică Putin) îl vinde lui Şor cu 80 euro? Vreau să văd. Deocamdată Şor livrează doar ştiri, nimic mai mult. Pentru comparaţie, astăzi preţul gazului pe principala bursă europeană TTF era de 500 euro pentru mia de metri cubi. Achitarea – în genere nu-i indicat în ce valută se vor face plăţile. Încă o dovadă că această hârtie a lui Şor este o butaforie.