Maia Sandu a explicat ce se va întâmpla în momentul în care gazul promis de Guțul va ajunge în Moldova: „Dacă ajung 10 milioane de metri cubi gratis, îi luăm la Energocom și îi redistribuim în toată țara. Asta este corect. Dacă vin aceste volume de gaze naturale gratuit, asta se va întâmpla. Nu o să-l trimită nimeni înapoi, o să-l luăm și o să-l dăm tuturor cetățenilor din Republicii Moldova, ca să fie foarte clar”