Din aceeași ediție
Zeci de angajati din sectorul bugetar nu si-au primit salariile de cateva luni. Asta pentru ca mai multe primarii din tara au restante la platile salariale, dupa ce Guvernul a stabilit un spor lunar de 1300 de lei pentru fiecare angajat, fara sa aloce si bani pentru asta. Astfel, primariile care au oferit adaosul, s-au pomenit cu un gol in buget si cer guvernului sa compenseze cheltuielile. Ministerul finantelor spune ca autoritatile locale trebuie sa caute singure mijloace financiare pentru a rezolva problema
Festelita, prima localitate independenta din punct de vedere energetic din tara, nu a achitat salarii din luna august celor 25 de angajati din cadrul primariei, casei de cultura si bibliotecii satului.