Comisia Electorală Centrală a votat azi o decizie în care constată că mai mulți candidați ai "Partidului Șansă" (Șor) din Telenești, Rezina, Sîngerei, Anenii-Noi, Bălți, Orhei, Cahul, Călărași, Criuleni, Găgăuzia folosesc surse ilegale de finanțare a campaniei electorale, iar drept răspuns propune comisiilor de circumscripții locale - scoaterea candidaților acestui partid din campania electorală. Printre cei vizați sunt și Alexei Lungu și Victoria Șapa (candidați la Orhei și Bălți). Decizia CEC poate fi atacată la Curtea de Apel Chișinău