Slusari publică o scrisoare a șefului MoldovaGaz către Ministerului Energiei, de unde se poate deduce că oferta rușilor ar fi de cca 23 lei per m3 de gaz pentru Moldova: "Prețul direct de la Gazprom pentru trimestru IV este 820 dolari pentru 1000 m3. Apropo, Vadim Ceban public nu l-a anunțat. Acest preț corespunde cu tariful de peste 21 lei pentru metru cub. Cu devieri financiare cred că ar fi peste 23 lei. Mai are cineva întrebări despre prețuri bune directe, intermediari, molecule rusești în gaz ?"
În replică, șeful MoldovaGaz, Vadim Ceban, declară că e "inacceptabilă publicarea de către terți a corespondenței oficiale dintre SA Moldovagaz și Ministerul Energiei al Republicii Moldova și că "aceste acțiuni nu sunt doar o demonstrație de neprofesionalism, ci și o sursă de serioase riscuri reputaționale pentru instituțiile responsabile cu securitatea energetică a țării".