Schema lui Șor s-a... digitalizat. În ultimele luni, banii pentru finanțarea partidelor pro-rusești din Moldova ar fi fost transmiși pe carduri speciale. Reprezentanții MAI și ai Procuraturii Anticorupție au organizat azi o conferință de presă unde au oferit detalii despre 70 de percheziții care au avut loc în ultimele zile: __„Gata, ne-au făcut deja cartele de la Dubai uăii! Fiecare primește pe card, iar cu banii nu ai treabă, nimic nu este înregistrat…”
"De ceva timp, în atenția organelor de drept, inclusiv Serviciul Vamal, SIS, a apărut în atenția noastră o nouă schemă de finanțare, de transmitere a banilor în aceste scheme. Trei cetățeni, doi străini și un moldovean, au încercat să introducă în țară aproximativ 2 mii de carduri bancare. Scopul era pentru a fi repartizate persoanelor cheie din rândul unui partid politic și prin care ar veni finanțarea din exterior. Toți care au fost documentați erau asigurați cu astfel de carduri, cu telefoane și tablete, cu aplicațiile necesare pentru transferuri bănești".