S-au țicnit cu totul. Una dintre principalele propagandiste ale Kremlinului, Margarita Simonian a spus recent, că, dacă va avea loc o explozie termonucleară în Siberia, nu va avea loc niciun fel de iarnă nucleară și nimeni nu va muri din cauza bolilor oncologice. Unicul lucru care se va întâmpla: vor fi distruse stațiile electronice și radio, sateliții vor fi dezactivați. Potrivit redactorului-șef al Russia Today, atunci ne "vom întoarce probabil la 1993 - telefoane cu fir, când am avut o viață minunată și chiar fericită, pentru că atunci nu va trebui să le explice copiilor ei de ce toată lumea are gadget-uri, dar ei - nu. Eu nu văd altceva decât o apropiere de o astfel de situație, fie că-mi place sau nu", a spus aceasta
Unul dintre consilierii din Duma de Stat a solicitat Comitetului de anchetă al Rusiei și Ministerului de Interne să analizeze cele spuse de Simonian, pentru că asta ar fi interzis de legea Rusiei.