Pavel Polișciuc, Rodica Jăpălău și Lilia Gânu au primit premiul „Profesorul anului” în cadrul unei ceremonii din weekend, organizată la Arena Chișinău, dedicată "Zilei profesorilor", la care a participat și președinta țării. Premiul „Învățătorul anului” a fost oferit Valentinei Iazinschi, Dianei Castraveț și lui Aurel Leșcic, iar „Educatorul anului” - Dorinei Tronciu, Marianei Popa și Elenei Melnic