Ministrul Economiei, Dumitru Alaiba, anunță digitalizarea declarației de tranzit a mărfurilor: "Asta înseamnă că de la momentul în care marfa este expediată și până ajunge la destinație, toate formalitățile se vor desfășura în format electronic, fără birocrație inutilă. Fără documentații vamale sau interacțiune cu agenți vamali. Serviciul Vamal nu va mai trebui să trimită facturi comerciale între posturile vamale de frontieră cu privire la marfa transportată"