Ministrul Educației, Dan Perciun, declară că universitățile de stat vor fi finanțate nu doar în baza numărului de studenți pe care îl au, dar și în baza unor criterii de performanță: "Instituțiile care sunt mai atractive pentru absolvenții de liceu care au medii mai mari de opt, dar și cele care respectă standardele de integritate și alte criterii importante vor putea avea bugete cu până la 20 la sută mai mari"