Austria continuă să importe din Rusia gaz „la capacitate maximă”, în condițiile în care majoritatea țărilor europene au făcut eforturi pentru a-și reduce dependența de resursele energetice ale Moscovei. Importurile de gaz austriece reprezintă o sursă importantă de venit pentru regimul de la Kremlin, informează Euronews. Dependența Vienei față de gazele rusești este direct legată de modul în care Federația Rusă continuă să exercite o influență semnificativă asupra sistemului politic și economic austriac
Anterior, un articol Washington Post de anul trecut demonstra că Austria este o pepinieră pentru spionii ruși.