Primarul Capitalei, Ivan Ceban, spune că nu el și nu instituția pe care o conduce e responsabilă pentru cum e organizată circulația în Chișinău, gândirea benzilor, că nu s-au făcut parcări cu plată, și lipsa proiectelor mari de infrastructură care ar decongestiona traficul. Potrivit lui, toată vina aparține... Poliției care nu fluidizează traficul. Acesta spune că municipalitatea e responsabilă doar de trotuare, treceri pietonale, parcuri și reparația drumurilor