Internetul s-a împărțit în mai multe tabere: Unii spun că un astfel de comportament al unui profesor e descalificant, în timp ce alții spun că unii copii sunt extrem de batjocoritori cu profesorii lor și ar trebui ca societatea să sară în apărarea dascălilor, care și așa au rămas puțini. O altă categorie consideră că administrația liceului e de vină, pentru că nu a exmatriculat elevul anterior, pentru comportament inadecvat repetat, preferând în schimb să încaseze taxe de mii de euro anual.