Controverse în jurul unui caz de la liceul privat DaVinci din Capitală. O profesoară a fost filmată acum 4 luni cum strigă la un copil și îl numește "mizerie", după ce acesta s-ar fi închis în WC cu alcool și țigări. Totul s-ar fi întâmplat în timp ce clasa era într-o excursie. Profesoara ar fi fost sancționată, iar părinții și-ar fi retras copilul de la școală. (...) Oricum, părinții baiatului până în prezent amenință atât profesoara, cât și conducerea instituției, sesizând avocatul Copilului și Procuratura Generală pentru a o pedepsi. Tot în această perioadă, imaginile au ajuns în presă
Internetul s-a împărțit în mai multe tabere: Unii spun că un astfel de comportament al unui profesor e descalificant, în timp ce alții spun că unii copii sunt extrem de batjocoritori cu profesorii lor și ar trebui ca societatea să sară în apărarea dascălilor, care și așa au rămas puțini. O altă categorie consideră că administrația liceului e de vină, pentru că nu a exmatriculat elevul anterior, pentru comportament inadecvat repetat, preferând în schimb să încaseze taxe de mii de euro anual.