Reacția lui Alaiba: În perioada statului capturat de Plahotniuc a tăcut mâlc. Noi eram cei care denunțam în glas tare statul capturat. Nu el, noi. Noi luptam pentru democrație. Mențineam cu orice preț spiritul de rezistență al societății. Era greu. Erau puțini. Nu l-am văzut pe Ceban să țipe despre dictatură și stat capturat, să posteze caracatițe atunci când chiar era cazul. Slujea Moscovei și lui Dodon. Și tăcea despre Șor și Plahotniuc.
Acest ipocrit fricos a tăcut mâlc în calitate de ditamai consilier prezidențial. Și el și șeful lui Dodon.
Când devii o persoană cât de cât publică, fiecare cuvânt al tău poate fi perceput drept un îndemn de cei care te urmăresc. Nici măcar față de dușmanii noștri de moarte, Plahotniuc și Șor. Nu am făcut niciodată așa apeluri din același motiv din care Ceban le face în repetate rânduri: așa suntem educați, așa suntem construiți.
Din aceeași ediție