Oleg Cernei, supărat foc că nu a fost lăsat să intre la o ședință a Maiei Sandu cu agenții economici și primarii din Sîngerei. Acesta s-a plâns într-un live că e consilier și are acces în orice instituție publică. Acesta a spus ulterior că a vrut să o însoțească pe Sandu la toate primăriile unde avea azi planificate vizite, însă agenții SPPS l-au blocat. Acesta nu s-a înregistrat pe lista de invitați
Deputata Doina Gherman a ieșit de la ședință și i-a spus că poate avea acces dacă deconectează filmările, așa cum fac reprezentanții mass-media. Cernei a refuzat să intre la ședință fără telefon.