PLDM are candidat la funcția de PRIMAR al municipiului Bălți. Sergiu Burlacu a părăsit PNM și a aderat la liberal-democrați
Burlacu: Pentru mine activitatea de partid înseamnă construcția unui dialog permanent și constructiv și capacitatea de a identifica compromis în orice situație. Deci, asta și a fost a fost unul din motivele centrale ale plecării mele: caracterul autoritar și nestăpânit al domnului Galbur, care prea des derapează în bârfe și chiar minciuni