Șor vs găgăuzii. Președintele Adunării Populare de la Comrat, Dmitri Constantinov, vrea să rămână cu mâinile pe ~~banii și influența~~ hățurile din Găgăuzia. Acesta o acuză pe noua bașkana că deja încalcă legea: "Dacă unii cred că pot veni așa și să conducă din afară cu Găgăguzia, să știe că nu e se poate. Asta nu se va întâmpla. Noi avem aici niște obiceiuri. Sunt sigur că vom găsi mijlocul de aur, dacă toți vor înțelege că mergem doar după lege (...) Dacă bașkanul nu va îndeplini obiectivele Adunării Populare, dacă vor încălca legea, atunci deja instanța de judecată se va expune. Ei înțeleg asta, noi nu vrem asta, dar deocamdată noi vedem că Evghenia Guțul încalcă legea"
Constantinov lasă să se înțeleagă fără a spune cu text deschis că gruparea pe care o conduce își dorește să poată influența cine ajunge în comitetul executiv de pe lângă Evghenia Guțul.