Agenții economici din regiunea transnistreană, informați că vor achita și ei, începând cu 10 august, taxa pentru efectuarea procedurilor vamale, la fel ca cei din dreapta Nistrului. Până astăzi, doar agenții din Republica Moldova ce au relații fiscale cu sistemul bugetar aveau obligativitatea să achite taxa. Astfel, la vămuirea mărfurilor plasate în regim de import vor fi achitate 0,4% din valoarea în vamă a mărfii, dar nu mai mult de 1800 euro. La vămuirea mărfurilor plasate în export vor fi achitate 0,1% din valoarea contractuală a mărfii, luându-se în considerare cheltuielile legate de transportul până la frontieră, dar nu mai mul de 500 euro