Președintele Adunării Populare a Găgăuziei Dmitri Constantinov a declarat într-un interviu pentru nokta că s-a întâlnit cu Șor pentru a înțelege planurile lui pentru UTAG. Acesta spune că se înțeleseseră inițial, însă după inaugurarea Evgheniei Guțul în calitate de bașkan - lucrurile s-au schimbat
Constantinov: M-am întâlnit cu el, m-am gândit la viitorul Găgăuziei, îmi era interesant pe ce cale vom merge. Ne-am înțeles că legea nu o vom încălca. Totul s-a schimbat în ultimul timp, s-au schimbat și solicitările lui, pe care eu deja le-am refuzat. Noi vom face tot după lege. Altă cale nu există. Eu înțelegeam că una e ce a promis, ajutor pentru Găgăguzia, dar doar dacă asta e pe prietenie, din bune intenții. Dar dacă vedem că ajutorul e alocat cu un scop de a fi folosiți - atunci Găgăguzia se oprește și decide singură cum face mai departe. Așteptăm promisiunile lui Șor. După 15 mai spunea că ele vor începe. Le așteptăm. Ei spun că inițierea acelor proiecte nu poate avea loc deoarece nu este aprobat Comitetul Executiv al Evgheniei Guțul. Asta e o prostie. Acele proiecte nu se vor face de Găgăuzia, nu avem nicio legătură. Aceste proiecte trebuie să le realizeze investitorii. Să facă ce a promis".