Sateliții lui Șor, ca ciupercile după ploaie după declararea formațiunii drept neconstituțională. Alexei Lungu, liderul partidului "Șansa", jurnalist care a lucrat anterior la posturi afiliate cu Plahotniuc, Dodon și Șor, a organizat azi o conferință de presă în fostul sediu al PD unde a declarat că Moldova are nevoie de o șansă. Acesta a spus că va atrage în R. Moldova investitori, care vor lansa proiecte, pentru dezvoltarea și modernizarea țării. Unul dintre partenerii săi ar fi Pavel Verejanu, primarul orașului Orhei ales din partea Partidului Șor, scos în afara legii
În 2022, Lungu a „aderat” la trustul media afiliat lui Ilan Șor, iar, în prezent, acesta moderează emisiunea „PULS” difuzată de Orizont TV, televiziune afiliată lui Ilan Șor, care a preluat mai multe programe ale postului TV6, licența căreia a fost suspendată la sfârșitul anului trecut de către Comisia pentru Situații Excepționale.