Numărul diplomaților ruși din Republica Moldova va fi redus. Acest lucru a fost anunțat de ministrul de Externe, Nicu Popescu, în cadrul ședinței de guvern
„O bună parte din prezența diplomatică a unei țări este orientată spre destabilizarea țării noastre și întreprinde acțiuni care nu țin de modalitățile standard de acțiune a unor acțiuni diplomatice. Am ajuns de comun la necesitatea limitării numărului de diplomați ruși acreditați în R. Moldova, astfel încât să se creeze o situație în care sunt mai puțini indivizi care să destabilizeze situația la noi în țară”, a spus Popescu.