Maia Sandu: „Este sfâșietor să urmărești scenele de distrugere din Odesa, oraș drag multor moldoveni. Condamnăm atacurile aeriene continue ale Rusiei asupra orașelor pașnice, cartierelor rezidențiale și centrelor istorice. Inimile și gândurile noastre sunt cu Ucraina”.
Dorin Recean: „Profund consternat de atacurile continue și gratuite cu rachete rusești asupra Odesei. Vieți pierdute, comunități distruse și patrimoniu cultural de neînlocuit afectat”.
Nicu Popescu: „Aceasta este o crimă de război îngrozitoare a Rusiei care cere responsabilitate”.
Activistul civic Vitalie Sprînceană se întreabă dacă mitropolia Moldovei va veni cu un mesaj de condamnare: „Nu de alta, dar mitropolia e extrem de vocală și face isterie pe tema „atacurilor asupra bisericii” când e vorba de o postare pe Facebook sau un marș în centru... Și ar fi tare bine să zică ceva și când e vorba de atac cu rachete asupra unei biserici, și mai ales când o țară ortodoxă (soră a mitropoliei) atacă bisericile altei țări ortodoxe".
Editorialistul Sorin Ioniță: „Paradoxu-i că această catedrală ţine de patriarhia Moscovei şi a fost dintotdeauna centrul slujirii în limba rusă din oraş, un monument splendid al barocului ortodox
Cu alte cuvinte, armata lui Putin distruge azi patrimoniul cultural al Imperiului Ţarist pe care pretinde că vrea să-l reînvie".
Din aceeași ediție