Reacții în spațiul public după cazul de la Spitalul Republican:
Lorena Bogza: Nu știu cine este acest medic, dar știu că, dacă am fi procedat toți ca el, atunci toată lumea ar fi vorbit și ar fi respectat limba română. Nu se poate să trăiești o viață într-un stat și să nu-i vorbești limba. E lipsă de respect! Nu cred ca moldovenii stabiliți în Rusia ne pot spune că se duc la medic acolo si vorbesc româna, iar medicul le răspunde în limba română. Nu există nici școli în limba română și nici la magazin nu pot vorbi românește. Eu sunt tolerantă, am învățat limba rusă fără să mă oblige cineva. Am învățat-o pentru a fi mai bogată! Nu este atât de greu. Trebuie doar să vrem!
Alex Cozer: Toată agentura rusească, începând cu fruntașii „Moldavskie Ivanî”, au răbufnit. Cer sancționarea medicului, îl acuză de „ură interetnică” și chiar „nazism”. Totuși, aceste specimene, care toată viața lor au lucrat împotriva statului în care locuiesc, nu văd nicio problemă la o tipă care e trecută bine de prima tinerețe, s-a născut aici, a trăit toată viața în Moldova, are soț vorbitor de limbă română, și cu toate acestea nu e în stare măcar „bună ziua” să spună. Nu știu numele medicului. Dar îi transmit tot respectul meu. Și dacă îl voi întâlni vreodată, voi merge să-i strâng mâna.
Ion Chicu: Vreau, însă, să fac apel la noi, moldovenii - cetățenii acestei țări. Oare nu înțelegem care pot fi urmările acestor tendințe cu tentă fascistă? Oare atât de ușor am uitat ce-nseamnă nazismul, holocaustul sau rasismul? Oare am uitat tragedia poporului german, care au crezut fasciștilor în prima jumătate a secolului trecut?