Incendiu în clădirea istorică abandonată pe care primarul Ion Ceban anunțase că vrea să o transforme în Centrul Cultural „Eugen Doga”. Chironda: „În trei ani nu a reușit nici măcar să securizeze ușile și ferestrele”
Replica lui Ceban: De doi ani, Primăria Chișinău trece prin numeroase proceduri birocratice pentru a deschide acolo Centrul Cultural Eugen Doga. Iar scopul unor oameni din guvern este să deschidă acolo un winebar.