Aproape 470 de mii de lei – atât a costat statul concertul „Adunarea Națională Moldova Europeană” din 21 mai, în PMAN – eveniment lansat de președinta țării, Maia Sandu. Cel puțin asta arată datele prezentate de Ministerul Culturii într-un răspuns pentru Asociația Obștească Centrul pentru Politici, Inițiative și Cercetări „Platforma”. Activistul Vitalie Sprînceană, tot el președintele al asociației obștești care a solicitat comentariul din partea Ministerului Culturii, a făcut publică lista completă a artiștilor și a colectivilor artistice care au evoluat pe 21 mai în PMAN și suma pe care au perceput-o pentru prestație. 100 mii lei ar fi perceput, spune Sprînceană, interpretul Vali Boghean. Cristi Aldea-Teodorovici ar fi luat 90 mii lei, în timp ce maestrul Eugen Doga și Surorile Osoianu au perceput câte 15.500 lei, Moldova Youth Orechestra a lui Adriani Marian - 100 mii lei. Interpretul Cătălin Josanu ar fi fost plătit cu 10 mii lei, iar Mihai Ciobanu, Ioana Căpraru-Serbușca și Ion Paladi – cu câte 6.250 lei. Pe de altă parte, interpretele de muzică populară Lilia Roșca și Mihaela Tabura ar fi fost achitate cu câte 5 mii lei
Statul a mai cheltuit 1 mln de lei pentru drapele.