Sirețeanu explică de ce FISC-ul a vrut să oblige băncile să raporteze transferurile bănești de peste hotare -„Scopul a fost nobil”: Obligarea băncilor comerciale să informeze Serviciul Fiscal de Stat (FISC) referitor la suma transferurilor bănești efectuate către persoanele fizice de peste hotare a avut un „scop nobil”, susține ministra Finanțelor, Veronica Sirețeanu. Oficiala a declarat într-un interviu pentru NM că acest lucru ar fi contribuit la minimizarea interacțiunii între moldovenii vizați și FISC, întrucât instituția ar fi fost la curent cu informațiile despre proveniența banilor