Biroul de reintegrare al R. Moldova anunță că a sesizat FMF, cu exprimarea nedumeririi în legătură cu mesajele difuzate în mass-media, prin care se susține că Administrația UEFA a stabilit o pretinsă interacțiune directă cu „autoritățile locale din regiunea transnistreană și a obținut garanții de securitate” pentru buna desfășurare a cupelor de fotbal la Tiraspol. Federația moldovenească de fotbal a fost atenționată că în contextul conflictului transnistrean nesoluționat și a lipsei unui control efectiv în regiune, comunicarea formală cu Tiraspolul poate avea loc exclusiv prin intermediul Biroului politici de reintegrare al Cancelariei de Stat.