A intervenit și ministrul Culturii, Sergiu Prodan, care bate un semn de alarmă: Primarul construiște tot fără avize obligatorii. Mai mult - fără să fi cerut permisiunea de a folosi proprietatea intelectuală "Pomul Vieții": "Solicit domnului Primar să pună creativitatea pe pauză și să se concentreze pe problemele de infrastructură publică ale municipiului
În cele 2 parcuri centrale, pe post de WC-uri publice avem doar aceste 4 cabine de plastic, învăluite abundent de „parfumul” florilor din jur. Având în vedere de cât timp angajații primăriei le mută de ici-colo prin parc, înțeleg că ele au deja statut permanent și pot fi considerate construcții capitale".