Guvernul a mai denunțat două acorduri semnate cu CSI: „Erau inutile”. Este vorba despre Acordul privind barierele tehnice în zona comerțului liber, semnat la Moscova la 20 iunie 2000, și Acordul privind direcțiile de bază de cooperare a statelor membre ale CSI în domeniul protecției drepturilor consumatorilor, semnat la Moscova la 25 ianuarie 2000, cu modificările operate prin Protocolul întocmit la Minsk la 19 mai 2011