Ministrul Alaiba spune că își va îndrepta eforturile în următoarea perioadă pentru a reduce rapoartele pe care trebuie să le depună o firmă: datele de care are nevoie BNS ar putea fi culese mult mai ușor din alte instituții (Serviciul Fiscal, Serviciul Vamal, altele) în regim automat, dacă ar fi asigurată o interconectare mai bună. Asta ar permite BNS să nu mai solicite rapoarte de la antreprenori. Luăm în cel mai serios mod opțiunea să scutim de obligativitatea de a depune orice raport statistic pentru companiile din primul an de activitate. Așa e în Estonia și parcă cifrele nu se chiar dau peste cap