S-au alăturat sancțiunilor UE. Consiliul Federal al Elveției a adoptat sancțiuni ce vizează 5 cetățeni, printre care și moldoveni. Argumentul hotărârii invocă „tentative de destabilizare în R. Moldova”. Cei cinci au interdicție de intrare și tranzit prin Eleveția, iar bunurile din această țară vor fi înghețate
Se presupune că e vorba de aceleași persoane anterior sancționate și de UE: Ilan Șor, Igor Chaika, Gheorghe Cavcaliuc, Marina Tauber, Vladimir Plahotniuc.