Partea moldovenească: „Instituțiile statului lucrează asupra mai multor modalități de limitare a acțiunilor ostile ale Federației Ruse față de Republica Moldova, care au loc nu doar pe linia diplomatică. În aceste eforturi sunt implicate mai multe instituții responsabile de securitatea statului.