Titularii de patentă vor beneficia de compensații pentru cheltuielile ce apar odată cu trecerea la un nou refim fiscal din 1 ianuarie - activitatea independentă. Din sumele alocate de Guvern, în urma cererii de compensare, antreprenorii vor putea să-și achiziționeze aparate de casă și să acopere alte cheltuieli. Suma totală prevăzută e de 35 milioane de lei