Lukașenko: "Eu am înțeles după discuții cu Putin că situația e complicată și consecințele erau cele mai periculoase. Am înțeles că a luat decizia dură să-i lichideze. I-am propus lui Putin să nu se grăbească și i-am zis... să vorbesc eu cu Prigojin și cu comandanții lui. Putin a zis că nici nu răspunde la telefon. I-am zis că dă-mi voie să vorbesc cu el. A acceptat să aștepte.
Am stabilit legătura cu Prigojin prin FSB. Am vorbit cu el de mai multe ori, la sfârșit i-am spus că fă ce vrei, dar noi tot vom participa la apărarea Moscovei și că pregătim deja trupele pentru transport. Asta nu numai pentru că aceasta este patria noastră, ci și pentru că, Doamne ferește, această frământare avea să treacă peste toată Rusia, iar premisele pentru aceasta erau colosale, următorii am fi fost noi".