Președinta Maia Sandu: Turcia a răspuns oficial R. Moldova, menționând că Vladimir Plahotniuc nu este pe teritoriul său
JurnalTV: Jurnalistul Vadim Ungureanu, din nou în centrul unui scandal. A înjurat două farmaciste, agenții de la Bercut, apoi l-a sunat pe „Olejka” pentru a soluționa întrebarea, care ar fi șeful IP Buiucani, Oleg Bîrliba. Autorul canalului Ungureanu 112 a fost filmat în această iarnă, fiind acuzat că a agresat verbal 2 farmaciste. În urma incidentului, a fost chemată paza privată Bercut. Ungureanu s-a dezlănțuit asupra agenților de pază cu insulte fără perdea, numindu-i în batjocură: „ciuvaci”, „storoji”, „ped.....” și „vaf.....”, înjurându-i la fiece pas
În replică, Ungureanu scrie că ar fi vorba de o campanie de denigrare a sa, organizată de SIS, pentru că ar fi scris despre ilegalități care au loc acolo.
Ungureanu, împreună cu bloggerul PDM, Anatolie Chirilov, a lansat recent site-ul PulsMedia, pe care a fost scursă prima parte a înregistrării procurorilor de la ședința Veronicăi Dragalin cu echipa PA și CNA. Ungureanu scrie des despre sistemul polițienesc, justiție și procuratură, deseori cu termeni necenzurați, printre sursele și acoperirea acestuia fiind și persoanele enumerate aici.
Ungureanu a fost în trecut condamnat de prima instanță la 3 ani de închisoare și 70.000 de lei amendă pentru că ar fi șantajat persoane cu funcții de răspundere pentru a obține informații compromițătoare despre artiști notorii din Moldova (acuzație schimbată ulterior în corupere activă). Ungureanu, în replică, spune că a fost un dosar intentat ilegal de fostul ministru de interne Dorin Recean. În octombrie 2019, Curtea de Apel a decis să-l achite pe Ungureanu din motiv că în acțiunile sale nu au fost depistate elementele infracțiunii. Ungureanu spune că a câștigat procesul și la CSJ împotriva statului și a primit despăgubiri de 100 de mii de lei. Sursa menționează că s-a plâns și la CtEDO și așteaptă o decizie în acest sens.