Situație bizară la Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP). Șeful instituției, Iurie Crasiuc, a expediat către sindicate o scrisoare prin care anunță că vrea să concedieze 40 de angajați ai instituției, pentru că aceștia și-au atins vârsta de pensionare. Sindicatele au venit deja cu un răspuns prin care au precizat că sistemul de sănătate se confruntă cu o criză de specialiști, iar persoanele care se regăsesc în lista de concediere au o reputație ireproșabilă
De cealaltă parte, Nemerenco scrie postări pe facebook unde îi cheamă pe medicii din Diasporă să revină în satul de baștină