Bloomberg: Europa vrea să stocheze gaze naturale în depozitele subterane din Ucraina. eși ideea de a stoca gaze într-o țară aflată în război poate părea nesăbuită, poziția și capacitatea de stocare a depozitelor ucrainene fac ca raportul riscuri - beneficii să fie în favoarea acestei soluții, scrie Bloomberg
Depozitul de gaze de la Bilche-Volytsko-Uherske (vestul Ucrainei) poate stoca o cantitate de gaze naturale de patru ori mai mare decât cel mai mare depozit din Germania şi se conectează uşor cu reţeaua de gazoducte a blocului comunitar, graţie rolului de decenii jucat de Ucraina drept rută de tranzit pentru energia rusească, se arată într-o analiză Bloomberg, preluată de Agerpres.„Piaţa ucraineană oferă stocare la un preţ fix, ceea ce face din depozitarea de gaze în Ucraina o opţiune foarte atractivă şi competitivă”, spune Marco Saalfrank, director la firma elveţiană de trading Axpo, care adaugă însă că riscurile trebuie reduse.