Spînu: În august anul trecut, Guvernul a luat decizia de a ne pregăti de iarnă, să facem rezerve. Cel mai rău scenariu era cel în care Gazprom ne deconecta total.
Ne-a rămas așa de mult gaz pentru că am avut o iarnă mult mai caldă decât așteptările. Inclusiv UE a propus stocarea de gaz. Prognozele în toamnă erau că ne așteaptă o iarnă grea, friguroasă. În ianuarie prognozele erau că vom avea un februatrie rece. Chiar și UE a rămas cu 54% stocuri la sfârșit de iarnă. Eu înțeleg, după război, toți sunt eroi, cum urma să fie iarna, că prețul va scădea, de unde știam asta? Invers - eu îmi aduc aminte că atunci când încă nu cumpăram gaz, eram criticați că nu creștem stocurile. Noi am rămas câteva ore fără elctricitate și a fost un haos enorm.
În august prețul la gaz era $3000, în toamnă am ajuns la un preț de 800=1000, ceea ce era un preț bun, nu ne doream să ajungem la 3000, când tariful la gaz pentru consumatori ar fi fost 70 lei per m3. Decizia a fost în acea perioadă să cumpărăm cât mai mult"
Victor Bînzari: Deciziile de a face stocuri mai mari s-au bazat pe analizele Bloomberg, care arătau prognoze în creștere în acea perioadă.