Veronica Dragalin ar fi cerut celor care se simt cu musca pe căciulă să-și dea benevol demisia. În replică, cca 30 de ofițeri de urmărire penală ar fi scris o plângere colectivă cu referire la faptul că ar fi fost umiliți.

După ce în presă s-a aflat despre eveniment, Dragalin a scris o postare pe facebook în care spune, emotiv, că nu are de gând să plece: "Eu sunt procuror pentru generația părinților noștri, care au ieșit în PMAN să lupte pentru independență când riscau să fie întâlniți cu tancuri. Noi luptăm pentru generația noastră, care am fost nevoiți să învățăm abecedarul în alfabetul chirilic și să ne simțim străini în țara noastră".

Reacția Maiei Sandu: "Ultimul lucru pe care vreau să-l văd - tensiunile dintre CNA și PA". Întrebată dacă este nevoie ca CNA și PA să-și continue activitatea ca două entități separate, șefa statului a spus că acest subiect „se discută”. Sandu: „Dar un lucru este cert. Nu ne putem permite situația în care două instituții își aruncă replici în public și își dau responsabilitatea una pe alta. Noi avem nevoie de oameni responsabili care înțeleg cât de important este momentul și pentru agenda internă