(…) “Știe conducerea MoldATSA de asta? DA. Știe CAA de asta? DA. Știe APP de asta? DA. Știe Guvernul de asta? DA. Știe Parlamentul de asta? Cred că da. Știe Dorin Recean de asta? Cred că da. Știe Maia Sandu de asta? Probabil.
Săptămâna trecută, doi controlori cu experiență mare (instructor, examinator, ambii peste 10 ani experiență) și-au depus demisia. Urmează alții.
Summit-ul a trecut. Aeronavele au fost dirijate cu iscusiție de controlorii de trafic aerian. Sunt mândru de ei, fără o pregătire recurentă, fără investiții din partea companiei în profesionalismul lor și siguranță. Ei au făcut față.
Și angajații operaționali de la sol (Handling și Aeroport) s-au descurcat minunat, fără o infrastructură capabilă să găzduiască un asemenea eveniment, ei au făcut față provocărilor!
Bravo colegilor!
Summit-ul a trecut.
Dar în lista pe care o publică Maia Sandu cu mulțumiri, nu se găsește niciunul din cei enumerați mai sus. Trist.”