Din aceeași ediție
Maia Sandu, la finalul summitului European, alături de premierul ceh și cel spaniol: Azi ne-am arătat unitatea împotriva celei mai mari agresiuni militare de la Al Doilea Război Mondial încoace. Am vorbit despre conectivitate, climă și cooperare energetică. Am convenit să colaborăm mai mult pe zona de cooperare cibernetică. Summitul ne-a permis să vorbim despre idei și proiecte în beneficiul cetățenilor țărilor noastre
Azi am arătat că noi, Moldova putem contribui la stabilitatea Europei, și nu doar să beneficiem.
Mulțumim partenerilor noștri care au asigurat azi securitatea aeriană.
Beneficiile pentru Moldova:
Tarifele la roaming vor fi eliminate treptat de la 1 ianuarie 2024
La propunerea României, UE a introdus sancțiuni impotriva oligarhilor care încearcă să destabilizeze țara
Moldova va primi susținere mai multă împotriva atacurilor hibride
Norvegia va oferi ajutoare R. Moldova în valoare de 50 mln de euro
România a fost printre principalii parteneri care ne-a ajutat să mișcăm lucrurile înainte
Premierul spaniol: Vă așteptăm la următorul summit în octombrie, în Spania