▪️Că maimuțele sunt mai bine hrănite la Zoo din Chișinău, decât carabinierii și polițiștii care au primit o pungă cu 2 mere, chifle, pate, pâine, covrigi și o sticlă de apă, cât se vor afla la datorie pentru a asigura securitatea summitului.
▪️Că Maiei Sandu nu i-a ieșit să fie steaua de la Summit, pentru că a venit Zelensky, care va fi vioara întâi.
Este interesant că unul dintre narativele promovate insistent de canalele ce scriu în rusă, de parcă ar fi dintr-o intrucție de la Moscova (trase la indigo), este cel precum că Maia Sandu a cheltuit atâția bani doar pentru Zelensky, în timp ce moldovenii mor de foame. Se pare că aceasta e una din liniile oficiale de propagandă promovate de Kremlin, de a crea aversiune față de Zelensky - că se cheltuie bani pentru el, că e un clovn, că nu merită, că Moldova e la picioarele lui Zelensky și el își șterge picioarele, etc. Se utilizează insistent manipularea precum că Sandu a uitat să se pună în genunchi la întâlnirea cu Zelensky.
▪️Că în centrul Capitalei este un colaps al transportului public
▪️Că Maia Sandu e de vină pentru că i-a lipsit pe copii de 1 iunie, care se va marca de fapt mâine, 2 iunie, cu activități pentru copii
▪️RIA Novosti chiar ne anunță că nu toți din Moldova susțin organizarea evenimentului. Și când spun de oamenii care se declară împotrivă se referă de fapt la protestatarii lui Șor scoși pe drumuri, îmbrăcați în tricouri albe cu mesaje anti-guvernare în engleză, pentru a-și arăta nemulțumirea.
▪️Că Sandu și Zelensky au făcut declarații doar în engleză la începutul evenimentului, în fața presei, pentru ca "să înțeleagă și stăpânii lor"
#Propaganda #Manipulare #NarativulDeLaKremlin