#EXTRAS. Când a fost cel mai greu de trăit în Moldova?
Ludmila Andronic: A fost greu când oamenii s-au adaptat la leul moldovenesc, în anii 90, de la câteva sute de ruble la câteva zeci de lei, nu exista nimic în magazine, parcă se măturase tot.
Apoi în anii 98-99 a fost o criză energetică de care toți nu știu de ce au uitat, când în sate și în Chișinău se dădea electricitate pe ore, când în case erau frig de te îndoiai, dar gazul costa scump, pentru veniturile de atunci. Mama mea spune că noi plăteam mai mult raportat la veniturile de atunci.
Însă asta nu înseamnă că mă bucură ceea ce se întâmplă azi. Dar nu avem grave probleme sociale, nu umblă răketul după noi, nu te duci să faci bișniță, nu trebuie să te duci în țări străine împrumutând 3-4 mii de euro, pe care trebuia să-i întorci în 3-4 ani dacă aveai noroc să ajungi viu în Italia. Hai să prețuim lucrurile astea, dar și pe cei care au rămas acasă și au făcut posibile lucrurile astea. Noi am avut o perioadă când tare puțini apreciau pe cei care au rămas, au lucrat și au plătit impozite aici. E o situație neplăcută ce avem, nedorită, dar nu e de disperat.